• Phone:
  • Email:

MİB Yeni Başkanı Ahmet ÖZKAYAN

| 1 Comment

Türkiye’nin 2023 Hedefleri Doğrultusunda 100 Milyar Dolar İhracat Gerçekleştirmesi Hedeflenen Makine İmalatçıları, 3 Yıl Süreyle Görev Yapacak Yeni Yönetim Kurulunu Belirledi. “Değişime Yön Ver” Teknoloji Üreten Ve Endüstri 4.0’A Hazırlanan Yeni Makine Sanayi” Temasıyla İş Başına Gelen Yeni Yönetim, Sektörün Endüstri 4.0 Devrimine Uyum Sağlaması Hedefiyle Çalışacak.

Makine sektörünün tümünü kapsayan tek sivil toplum kuruluşu olma niteliği taşıyan, makine ve aksamıyla ilgili imalat yapan 170 firmayı bünyesinde bulunduran Makinae İmalatçıları Birliği (MİB) 14. Olağan Genel Kurulu’nu Toplantısı’nı 2 Nisan 2016 günü Cevahir Asia Otel’de gerçekleştirdi. ‘Değişime Yön Ver’“Teknoloji Üreten ve Endüstri 4.0’a Hazırlanan Yeni Makine Sanayi”  temasıyla yapılan genel kurulda, ERMAKSAN Genel Müdürü Ahmet Özkayan Bbaşkanlığa seçildi.

Genel Kurul’da konuşan MİB Başkanı Ahmet Özkayan, makine imalat sektörünün zorluk derecesi yüksek çok disiplinli bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Dünya mal ihracatında 2’nci sırada bulunan makine ve teçhizatının ülke ekonomilerinin gelişmesindeki rolünün son derece önemli olduğunu belirten Özkayan, “Makine üretimi ile birlikte, teknolojiye geçiş süreci hızlanmakta ve sivilden, savunma sanayiidenya endüstriden, tıbba kadar çok geniş alanda yaygın bir imalat gücü ortaya çıkarmaktadır. Makine imalatçıları içinde barındırdığı mühendislik ve AR-GE gücü sayesinde yüksek teknolojiye en hızlı dönüşümü sağlayacak ve geçiş yapabilecek tek sektör olma özelliğini taşımaktadırdedir” diye konuştu.
Özkayan, üreterek büyümek zorunda olan Türk ekonomisine en büyük desteği verecek olan makine imalat sektörünün hızlaı gelişmesi gerektiğini ifade etti. ve bSektörün büyümesi için mevcut desteklerin arttırılması ve özel önem statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Özkayan, “Burada yapılacak olan destekler ülke üzerinde finansal yük değil, tam tersi bugün ve gelecekte yurt dışına oluk gibi akan paranın engellenmesi olacaktır” dedi.
Cari açığı körükleyen en önemli kalemin makine ithalatından kaynaklandığına işaret eden Özkayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fabrikalarımızın siparişle dolu olması gerekirken, ithalatın bu denli rahat oluşu sektörün gelişmesine engel teşkil etmektedir. 2023 hedeflerinde Türkiye’nin lider ihracatçı sektörünün makinecilerin olmasının öngörüldüğünü biliyoruz. MİB üyelerimiz, 2014-2015 yıllarında Türkiye makine ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştirmiştir. Bizler 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışıyor, mücadele ediyoruz. Bu inanç ve kabiliyet, Türk makine imalat sektöründe mevcuttur. Fakat yurtdışına çıktığımızda rakiplerle olan şartlarımız eşit değildir. Arkasına dev bankaları, uzun vadeleri, düşük faiz oranlarını alarak masaya oturan yabancı rakiplerimiz, pazarları domine etmekte, üstelik bu rahatlıkla makinelerini çok daha yüksek fiyatlara satmaktadırlar.”
“İkinci El Makineye Teşvik Verilmemeli”
MİB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ahmet Özkayan’a devreden MİB Eski Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz da toplantıda yaptığı konuşmada, 2015 yılında ihracatta ciddi daralmalar olduğunu belirterek, sektörün özellikle ikinci el makine ithalatından dolayı sorun yaşadığını vurguladı. Kayhan, ikinci el makineye teşvik verilmemesi için talepleri ilgililere ilettiklerini ve bu talebin takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti. Geçmiş dönem faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Kayhan, Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) kurulmasının sektörün daha iyi temsiliyeti açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Genel Kkurul’da ayrıca İnfoma Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Ceran, Endüstri 4.0 hakkında dünyada yaşanan gelişmelere dair bir sunum gerçekleştirdi.

İMDER ve İSDER Büyüme Yolunda

| 1 Comment

Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri Ve İmalatçıları Derneği (İSDER), Üyelerinin Sorunlarının Çözümünde Daha da Başarılı Olmak için Sektörel Komitelerine Bir Yenisini Daha Ekledi. 15 Üye Firmasının Katılımıyla İmder&İsder Ortak Komitesi Olarak Çalışacak Olan Sektörel Komitesi Komponent, Yedek Parça ve Yan Sanayi Komitesi İçin 29 Mart 2016 Tarihinde Dernek Genel Merkezinde Bir Araya Geldi.

Ana çalışma alanları arasında sektörün ihtiyaç ve problemlerinin çözüldüğü platform olan İMDER &İSDER’in yeni komitenin üyelerinin belirlendiği ve komite başkanının seçildiği toplantısında komitenin ana çalışma alanları ve sektörel sorunlar masaya yatırıldı. Komite başkanlığına hem İMDER hem de İSDER üyesi olan Çözüm Makina Genel Müdürü Şahin Gökdere seçildi. Gökdere özellikle sektörel sorunların belirlenmesi ve çözülmesinde hep birlikte karar alınabilecek bir platform oluşturulmasından memnun olduklarını belirtti.
Toplantıya İMDER&İSDER üyeleri olan Ascendum Makina, Çukurova Ziraat, Çözüm Makina, Das Otomotiv & Jeneratör, Enka, Hamamcıoğlu Müesseseleri, Hidromek ,Hmf Makina, Mann Hummel, Sanko Makina, Sif İş Makinaları, Rekarma Makine, Tekno, Temsa İş Makinaları ve Uygunlar firmaları katıldı.
Dünyadaki pazarın ve sektörün durumunun değerlendirildiği toplantıda Komponent, Yedek Parça ve Yan Sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracat durumları tartışıldı. 2,6 milyar USD ciro ile başlayan sektörün 2015 yılını 2,4 milyar USD ile kapattığı belirtildi.  Ayrıca sektörün 2015 cirosu ile 4500 km duble yol yapılacak finansal büyüklüğe sahip olduğu bilgisi de ortaya kondu.
2015/8 sayılı Yedek Parçalara gelen Gözetim Tebliği için Çalışmalarımız Sürüyor
İMDER&İSDER genel sekreteri Faruk Aksoy, 2015/8 sayılı yedek parçalara gelen gözetim tebliği için Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü ile üyelerine yönelik iyileştirme çalışmaları için görüşmeler yapıldığını bildirdi. Aksoy: “MAKTEK üyeliğimiz aracılığıyla Sanayi Bakanlığı gündemine sorunu ulaştırma fırsatı bulduğumuz çalışmalar başlattık. Tebliğ konusunda Sanayi ve Ekonomi bakanlığıyla 3 ayrı uzlaşma yoluna gidilmesi için görüşmeler yapıldı. Tebliğin iptali, 6 USD olan gümrük ücretinin 4 USD’ye düşürülmesi ve GTIP numaralarının güncellenmesini (ürün kapsamının daraltılması) içeren 3 alternatif için mevzuat teknik komitemiz ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.
Aksoy; sanayimizin ve imalatlarımızın daha üst seviyeye taşınmasında ve çözümlerin oluşturulmasında büyük bir hamle niteliğinde değerlendirilmesi gerekilen yeni komite için İMDER&İSDER olarak üzerlerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti.

TOBB Yeni̇ Yöneti̇mi̇ni̇ Seçti

| 1 Comment

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısı 8 Nisan 2016’Da Ankara’da TOBB Merkezi’nde Gerçekleştirildi.

Yeni Üyeleriyle Güçlenen Meclis, Seçim Gündemli Toplantısında Meclis Başkanlığı’na Samsun Makina Sanayi A.ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu’nu, Meclis Başkan Yardımcılığı’na Erkunt Traktör Sanayii A.ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan’ı Seçti.

İstişari nitelikte olmak üzere, sektördeki gelişmeleri teşvik etmek, sorunları incelemek ve önlemleri tespit etmek amacıyla makina imalatçılarını, sektörel birlik ve dernekleri, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını biraraya getiren ve TOBB çatısı altında faaliyetini sürdüren Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi, yeni faaliyet dönemine başladı. Başkan ve başkan yardımcısının seçildiği ilk toplantıda, Türk makine sektörünün ülke kalkınmasında taşıdığı sorumluluğun altı çizildi; paydaşların giderek artan etkinliklerinin uyum ve dayanışma içinde koordine edilebilmesinin sektörün üstlendiği misyona yaraşır efektif neticeler ortaya çıkaracağı üzerinde duruldu.
Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi’nde Başkanlık görevine getirilen Kutlu Karavelioğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Nitelikli bir üretim ve istihdam altyapısı veya ciddi bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış olmak bir sektörün başarılı olmasına yetmiyor; ortak bir vizyon ve birlikte davranabilme kültürüne sahip olmak gerekiyor. Türkiye’nin makinecileri son birkaç yılda bu yönde önemli adımlar attılar; artık güçlü bir lobiye sahipler. Teknolojinin yaşamla buluşmasını sağlayan makine imalatçılığı gelişmiş dediğimiz ülkelerin tamamında stratejik kabul edilmiş, öncelikleri daima ülke önceliği olmuştur. Teknolojisini güncel ve gelişmiş tutarak diğer bütün imalat sektörlerimizin rekabetçiliğini artırmakla vazifeli makinecilerimiz, yurtiçinde ve dışında birçok çatı altında çok farklı yönlerde çalışıp, çok nitelikli bilgiler üretiyor veya ediniyorlar. Meclisimizin yeni dönemde öncelik vereceği konulardan biri sektörün bilgisini konsolide edip, daha kolay istifade edilebilir hale getirmek, sektörel mevzuat ve uygulamadan sorumlu mercilere en güvenilir verileri sunmaktır.
Sektör Meclisleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 57. maddesine dayanılarak hazırlanan Türkiye Sektör Meclisleri’nin Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği’ne göre faaliyetlerini yürütmektedir. Geleceğe yönelik projeksiyonlar yaparak stratejiler oluşturmak üzere toplanan sektör meclislerinin amaçlarından biri, sektörlerin uluslararası rekabet şartlarına uyum sağlayabilmeleri için gerekli teknik ve bilgi alt yapısıyla ilgili çalışmaları hazırlamaktır.