• Phone:
  • Email:

İMDER ve İSDER Büyüme Yolunda

| 1 Comment

Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri Ve İmalatçıları Derneği (İSDER), Üyelerinin Sorunlarının Çözümünde Daha da Başarılı Olmak için Sektörel Komitelerine Bir Yenisini Daha Ekledi. 15 Üye Firmasının Katılımıyla İmder&İsder Ortak Komitesi Olarak Çalışacak Olan Sektörel Komitesi Komponent, Yedek Parça ve Yan Sanayi Komitesi İçin 29 Mart 2016 Tarihinde Dernek Genel Merkezinde Bir Araya Geldi.

Ana çalışma alanları arasında sektörün ihtiyaç ve problemlerinin çözüldüğü platform olan İMDER &İSDER’in yeni komitenin üyelerinin belirlendiği ve komite başkanının seçildiği toplantısında komitenin ana çalışma alanları ve sektörel sorunlar masaya yatırıldı. Komite başkanlığına hem İMDER hem de İSDER üyesi olan Çözüm Makina Genel Müdürü Şahin Gökdere seçildi. Gökdere özellikle sektörel sorunların belirlenmesi ve çözülmesinde hep birlikte karar alınabilecek bir platform oluşturulmasından memnun olduklarını belirtti.
Toplantıya İMDER&İSDER üyeleri olan Ascendum Makina, Çukurova Ziraat, Çözüm Makina, Das Otomotiv & Jeneratör, Enka, Hamamcıoğlu Müesseseleri, Hidromek ,Hmf Makina, Mann Hummel, Sanko Makina, Sif İş Makinaları, Rekarma Makine, Tekno, Temsa İş Makinaları ve Uygunlar firmaları katıldı.
Dünyadaki pazarın ve sektörün durumunun değerlendirildiği toplantıda Komponent, Yedek Parça ve Yan Sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracat durumları tartışıldı. 2,6 milyar USD ciro ile başlayan sektörün 2015 yılını 2,4 milyar USD ile kapattığı belirtildi.  Ayrıca sektörün 2015 cirosu ile 4500 km duble yol yapılacak finansal büyüklüğe sahip olduğu bilgisi de ortaya kondu.
2015/8 sayılı Yedek Parçalara gelen Gözetim Tebliği için Çalışmalarımız Sürüyor
İMDER&İSDER genel sekreteri Faruk Aksoy, 2015/8 sayılı yedek parçalara gelen gözetim tebliği için Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü ile üyelerine yönelik iyileştirme çalışmaları için görüşmeler yapıldığını bildirdi. Aksoy: “MAKTEK üyeliğimiz aracılığıyla Sanayi Bakanlığı gündemine sorunu ulaştırma fırsatı bulduğumuz çalışmalar başlattık. Tebliğ konusunda Sanayi ve Ekonomi bakanlığıyla 3 ayrı uzlaşma yoluna gidilmesi için görüşmeler yapıldı. Tebliğin iptali, 6 USD olan gümrük ücretinin 4 USD’ye düşürülmesi ve GTIP numaralarının güncellenmesini (ürün kapsamının daraltılması) içeren 3 alternatif için mevzuat teknik komitemiz ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.
Aksoy; sanayimizin ve imalatlarımızın daha üst seviyeye taşınmasında ve çözümlerin oluşturulmasında büyük bir hamle niteliğinde değerlendirilmesi gerekilen yeni komite için İMDER&İSDER olarak üzerlerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti.

SHARED ON WPLOCKER.COM

   

       

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir